Novosti i informacije

30.09.2022

PROJEKT BONDING LACE

BODING LACE

Fond: Europski fond za regionalni razvoj

Program: Europa za građane, Demokratska angažiranost i građansko sudjelovanje – uključivanje građana, CERV,

Bratimljenje gradova

Vrijednost projekta: 7.930,00 EUR

Partner na projektu: grad Kiskunhalas, Mađarska

Cilj projekta: uspostaviti vezu između čipkarskih centara u Europi, te promovirati vrijednost i važnost očuvanja izvorne kulturne i tradicijske baštine u obliku tradicionalnog čipkarstva, ne samo u Republici Hrvatskoj već i u nekoliko drugih europskih zemalja u kojima postoji tradicija njegovanja čipkarstva - Mađarskoj, Sloveniji, Belgiji, Bosni i Hercegovini, Poljskoj, Italiji, Slovačkoj i Malti.  Osim poticanja očuvanja i njegovanja tradicionalne kulturne baštine, važan cilj ovog projekta je i poboljšati uvjete za sudjelovanje građana u očuvanju kulturne baštine i sudjelovanje u međunarodnoj kulturnoj razmjeni pružajući im priliku da aktivnim sudjelovanjem na projektu Bonding Lace direktno izmjene svoja iskustva i ojačaju međusobne veze.

U okviru projekta u vremenu od 09.-11. rujna 2022. godine održano je niz aktivnosti u Lepoglavi: konferencija Bonding Lace, predavanja, koncerti, izložbe, sajam rukotvorstva i starih zanata, te radionice na razne teme, a vezano za čipku i očuvanje tradicijske kulturne baštine općenito.

Potpisivanjem pisma namjere kulturne suradnje i bratimljenjem gradova Lepoglava i Kiskunhalas stvoreni su preduvjeti za buduću zajedničku međukulturnu, turističku i društvenu suradnju gradova i postavljeni su temelji za bolje očuvanje kulturne baštine.

Provedba projekta potaknut će stvaranje mnogo veće mreže suradnje u Europi s više gradova uključenih u projekte očuvanja tradicionalne kulturne baštine u budućnost te će imati direktan utjecaj na procese donošenja odluka na području očuvanja tradicijske kulturne baštine i osigurati stabilan razvoj, promociju i zaštitu tradicijske kulturne baštine.

Jedan od ostvarenih dugoročnih rezultata ovog projekta biti i veći angažman lokalnog stanovništva u raznim udrugama i nevladinim organizacijama što će doprinijeti ostvarenju zajedničkog cilja očuvanja tradicijske kulturne baštine te u konačnici doprinijeti dugoročnom cilju oblikovanja lokalnih i EU politika u ovom sektoru.

Ukupno je na projektu direktno sudjelovalo preko 260 sudionika iz više od 20-ak različitih udruga dok se procjenjuje da je na projektu indirektno sudjelovalo preko 10 000 osoba putem sudjelovanja u programu za široku javnost i putem vidljivosti projekta u medijima.

Sadržaj priopćenja isključiva je odgovornost Grada Lepoglave.